View Single Post
Old
03-21-2013, 08:46 PM
  #2
DrStrangelife
Registered User
 
DrStrangelife's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Rīga
Country: Latvia
Posts: 509
vCash: 500
Quote:
Originally Posted by Helo View Post
Taken from interview with Martins Cipulis(From Sporta Avize)

"...Aiziet viens negatīvais spriedums, otrs, un spēlētājs tiek norakstīts. Vienu gadu tā bija ar Rodrigo Laviņu, pērn ar mani, bet šogad visas nelaimes nāk no Gunta Galviņa. Katru gadu gadu viņi (līdzjutēji) izvēlas vienu un to uzcītīgi ņurca. Tev bezmaz jābūt gatavam, kurā gadā izkritīs tava loze. Un spēlētājam jābūt psiholoģiski spēcīgam. Ja es švakāks, jāsāk dzert, jābeidz spēlēt hokeju vai arī jāmūk projām.

Matulis: Vai tas nozīmē, ka Latvijas tauta par daudz no jums prasa?

Cipulis: Nē, jāprasa ir, bet citreiz ir situācijas, kad nav saprotams, par ko šie pārmetumi. Laikam mums pašiem arī jāskatās, kas ir šie pārmetēji. Ja tas ir kaimiņš, kurš dzīvē neko labu nav redzējis, lai runā. Ja visu ņemsi galvā, tad dzīvi var pabeigt trako mājā. Jā, ir brīži, kad vajadzīga kritika. Lai sapurinātu. Bet ja kritizē visu laiku...

TLDR in english- latvian fans like to pick a scapegoat (not bothered to translate all of it)

What do you my fellow countrymen think? Are we sometimes too high with our excpectations from players? Does the bashing sometimes go too much over the line? It`s sometimes sickening to open up latvian sports website and see all the hatred and negativity.What do you think?


Pathetic They are supposed to be professional ice-hockey players and hence they should be ready to face any criticism the public wishes to throw at them. It's part of the sport!!! This simply is pathetic, I've lost a lot of respect for Cipulis now!!!

And he even threatens us that our Hockey players, because of our criticism, will become alcoholics and will end up in a loony house... **** then Why did they even choose to become ice-hockey players in the first place??? Even the worlds greatest athletes are being criticized all the time.

Pathetic, pathetic, pathetic...

DrStrangelife is offline   Reply With Quote